Програмно-апаратний комплекс Ulight – рішення проблеми нераціонального використання електроенергії у великих містах

В сучасних умовах надзвичайно важливо ефективно та, що головне, раціонально використовувати наявні енергоресурси. В Україні, в умовах постійних обстрілів та загрози перебоїв у енергоживленні питання економії енергоносіїв постає вкрай гостро – особливо це актуально для великих населених пунктів, зокрема, у місцях публічного користування.

Ми поспілкувалися з Ігорем Мосіним, лаборантом кафедри комп’ютерних систем та мереж, проєктним координатором науково-освітньої лабораторії Noosphere Engineering School у Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича. Дослідник розповів про унікальну розробку - програмно-апаратний комплекс Ulight – яка дозволить мінімізувати наслідки даної проблеми та спонукає використовувати електроенергію за призначенням та за потребою.

- Розкажіть, будь ласка, з чого почався Ваш стартап? (Ідея, команда, однодумці, сприятливе середовище. І взагалі – чому Вам це цікаво).

- Історія нашого проєкту почалась з участі у хакатоні Hack for locals 2.0: Безпечні спільноти, що відбувся 30 жовтня — 1 листопада 2020 року, на якому наша команда зайняла призове місце та отримала підтримку у розмірі 35000 дол. США для подальшої реалізації ідеї.

Ми шукали додаткові напрямки для розвитку і з нашою ідеєю вже «носились» певний час – завжди не вистачало часу сісти і попрацювати над нею. Коли ми побачили оголошення про хакатон – вирішили прийняти участь і впродовж двох днів попрацювати над нашою ідеєю.

На хакатоні ми проаналізували потенційний ринок, пропрацювали функціонал та розробили невеличний стенд.

- Чому, на Вашу думку, Ваш проєкт став успішним?

- З початком реформи децентралізації, в Україні сотні громад побудували лінії вуличного освітлення, але постала проблема якісного управління цими лініями. Зазвичай всюди стояли механічні таймери які вмикали та вимикали вуличне освітлення згідно заданого графіку. Зі зміною світлового дня, таймери потрібно переводити вручну кожних 10-12 днів, часто часовий крок на таких таймерах – 10 хв, що також не дуже зручно. Також є проблема з обліком електроенергії – показники лічильників треба знімати вручну (часто це займає багато  часу  та  потребує  витрат  на  бензин),  виникають  ситуації  з   несанкціонованими підключеннями до ліній вуличного освітлення та з виявлення аварійних ситуацій, про які місцеві жителі у селах можуть сповістити відповідальних осіб через тиждень-два після того як освітлення перестало працювати.

Ми запропонували рішення, яке буде доступне та вирішуватиме ці проблеми. Цілий рік ми займались розробкою, тестуванням системи та підготували першу партію обладнання, яку запустили у одній з громад Чернівецької області та мали запустити у Торецьку, Лисичанську, Попасній і Новопскові, але почалось повномасштабне вторгнення.

Програмно-апаратний комплекс Ulight призначений для віддаленого керування лініями вуличного освітлення. Комплекс складається робочого кабінету диспетчера, реалізованого у WEB-інтерфейсі, серверної частини та блоку керування лініями вуличного освітлення.

Робочий кабінет диспетчера дозволяє реалізувати наступні функції:

  • налаштувати графіки вимкнення/увімкнення ліній вуличного освітлення;
  • здійснювати ручне керування лініями вуличного освітлення;
  • слідкувати за станом обладнання в пультах керування лініями вуличного освітлення:
  • отримувати сповіщення про позаштатні ситуації на лініях вуличного освітлення;
  • отримувати звіти про споживання електроенергії на лініях вуличного освітлення та поточні показники з лічильників електроенергії на пультах керування.

- Поділіться, будь ласка, планами на майбутнє щодо Вашого стартапу.

Після війни плануємо повернутись до розвитку цього проєкту. Зараз ми підтримуємо роботу системи у Вижницькій громаді та доробляємо програмне забезпечення, але поки не готові повноцінно виходити на ринок – не вистачає часу і пріоритети інші.

 - Що б Ви могли порадити українським стартаперам? Що потрібно, аби досягнути успіху? Що, на Вашу думку, потрібно, щоб українські інноватори (науковці, стартапери) мали можливість впроваджувати свої ідеї в Україні?

- Головне – це робити прототипи і запускати їх в роботу, отримувати зворотній зв’язок і далі покращувати продукт. Чим краще буде прописане ТЗ і програма тестових випробувань, тим менше виправлень в майбутньому прийдеться робити. Ви ніколи з першого разу не зможете передбачити всі проблемні моменти, які можуть виникнути в процесі розробки чи експлуатації вашого виробу. Все приходить тільки з досвідом та експертизою у вашої команди.

Фото робочого процесу

 

 

  • Національна академія педагогічних наук України
  •   
  • DB «Technologies of Ukraine»
  • DB "Research, developmental works and dissertations of Ukraine"
  • DB «Innovative technologies and developments»
  • DB «Scientific periodicals of the Ministry of Education and Science of Ukraine»
  • DB «Scientific and technical events»